تکنولوژی Li-Fi چیست و چگونه کار میکند و فوایدی برای ما دارد؟

Li-Fi یا Light Fidelity می تواند انقلابی باشد و سرعت داده ها را به مراتب بالاتر از آنچه اکنون در حال بدست آوردن هستیم و همچنین کارآمدتر و ایمن تر از فن آوری های بی سیم معمولی است.

این کمی شبیه Wi-Fi است ، اما در تست به 100 برابر سریعتر از آن رسیده است ، و این باعث می شود آن را متناسب با خواسته های آینده داده ها قرار دهد. در اینجا آنچه شما باید بدانید.

Li-Fi چیست؟

Li-Fi یک  Visible Light Communications” سیستم ارتباطی نور قابل مشاهده”  (VLC) است. مانند Wi-Fi ، یک فناوری ارتباط بی سیم دو طرفه است. اما ، در جایی که Wi-Fi از امواج رادیویی برای انتقال داده استفاده می کند ، Li-Fi از نور مرئی از لامپ های لامپ LED مجهز به تراشه مخصوص استفاده می کند.

چگونه کار میکند؟

Li-Fi چیست و تفاوت آن با wifi

داده ها از طریق Li-Fi با تعدیل شدت نور منتقل می شوند – در واقع نور را کم نور می کند یا آن را با سرعت بسیار زیاد روشن یا خاموش می کند (به بالا مراجعه کنید). تغییرات به حدی سریع است که برای چشم انسان غیرقابل نفوذ هستند ، بنابراین مزاحم نیست.

این نور سپس توسط یک ردیاب حساس به عکس دریافت می شود و به صورت الکترونیکی تغییر شکل می یابد. سپس دوباره به یک جریان داده تبدیل شده و امکان استفاده از آن برای کارهای ویدیویی ، صوتی و سایر کارهای اینترنتی فراهم می شود.

مزایا Li-Fi

Li-Fi در تست ها به سرعت 224 گیگابیت در ثانیه رسیده است ، که بسیار سریعتر از اتصال معمولی Wi-Fi است. در واقع ، تقریبا 100 برابر سریعتر است. اکنون این مفید است ، اما با افزایش تقاضای داده ، می تواند تقریباً ضروری شود.

سرعت 224Gbps در شرایط آزمایشگاه است. در دنیای واقعی بسیار کندتر خواهد بود ، اما هنوز هم می تواند سرعتهای بالاتر از 1Gbps را ارائه دهد.

طیف بسیار بیشتری برای استفاده با Li-Fi از Wi-Fi در دسترس است ، زیرا طیف نور مرئی 10،000 برابر بزرگتر از کل طیف فرکانس رادیویی است و تنظیم نشده است ، بنابراین فناوری نیازی به مجوز ندارد. این امر برای 5G بسیار مهم است زیرا به مقدار زیادی از طیف رادیویی نیز نیاز دارد. با بارگیری هرچه بیشتر وظایف به Li-Fi ، ممکن است طیف رادیویی بیشتری برای استفاده با 5G آزاد شود.

از آنجا که Li-Fi از نور استفاده می کند ، نمی تواند از طریق دیوارها عبور کند ، و این باعث می شود امنیت نسبت به سایر فن آوری داده های بی سیم از امنیت بیشتری برخوردار شود. علاوه بر این ، باعث ایجاد تداخل الکترومغناطیسی نمی شود ، بنابراین می تواند در مناطق حساس مانند بیمارستان ها و کابین های هواپیما مورد استفاده قرار گیرد.

همچنین از Wi-Fi بسیار کارآمد و ارزانتر است زیرا نیاز به اجزای کمتری از فناوری رادیویی و سبز دارد زیرا از زیرساخت های موجود در نور استفاده می کند.

اگر آینده ای را تصور می کنید که همه از لامپ های LED استفاده می کنند و Li-Fi در همه آنها ایجاد می شود – چراغ های رومیزی ، روشنایی صنعتی ، چراغ های خیابان ، چراغ های وسایل نقلیه – می بینید که چگونه به راحتی می تواند به روش های گسترده ای که WiFi با آن مطابقت ندارد در دسترس باشد. . دستگاه ها می توانند به گونه ای طراحی شوند که بسته به آنچه در دسترس است ، بین 5G ، WiFi و Li-Fi یکپارچه شوند.

معایب آن در چیست؟

اصلی ترین نکته نزولی Li-Fi این است که نمی تواند از طریق دیوارها عبور کند ، بنابراین به ناچار یک فناوری برد بسیار کوتاه خواهد بود.محدودیت دیگر این فناوری این است که برای انتقال داده ها باید LED های Li-Fi را روشن نگه داشت ، اگرچه این می تواند با سرعت کمتری از دید انسان باشد.

تاریخچه Li-Fi

اصطلاح Li-Fi در سال 2011 توسط پروفسور هارالد هاس ، رئیس ارتباطات سیار در دانشگاه ادینبورگ ابداع شد. در سال 2012 او یک شرکت spinout خالص خالص (که در ابتدا با نام VLC Ltd شناخته می شد) تأسیس کرد. او مدیر ارشد علمی شرکت ، مدیر مرکز تحقیقات و توسعه Li-Fi دانشگاه و یک همکار IEEE است.

pureLiFi نخستین فناوری Li Fi تجاری جهان را که در سپتامبر 2013 ، Li-1 منتشر شد ، به عنوان روشی مقرون به صرفه برای توسعه راه حل های ارتباطات سبک با استفاده از چراغ های قفسه ای منتشر کرد. در فوریه سال 2015 ، pureLiFi Li-Flame را اعلام کرد که ادعا می شود اولین محصول LiFi است که امکان ارتباطات بی سیم موبایل را فراهم می کند. سیستم LiFi-X ، اولین دانگل Li-Fi در جهان ، یک سال بعد به بازار آمد و به طور قابل توجهی کوچکتر از محصول قبلی با سرعت downlink و uplink 42Mbps بود.

در سپتامبر سال 2016 ، شرکت CleanLifi و شرکت روشنایی فرانسوی Lucibel اولین راه حل صنعتی Li-Fi را در جهان راه اندازی کردند ، که در چندین مکان از جمله Microsoft’s Paris HQ مستقر شدند.

سیستم LiFi-XC که در اکتبر سال 2017 دنبال شد ، شامل یک نقطه دسترسی و ایستگاه برای تهیه یک سیستم plug-and-play است که با دستگاه های USB کار می کند و می تواند در لپ تاپ ها ، تبلت ها یا لوازم هوشمند آینده ادغام شود. این یک راه حل کاملاً شبکه ای است که می تواند بین لامپ های LED با قابلیت Li-Fi و بدون قطع تجربه کاربر انتقال یابد. سرعت ارتباطات تا 43 مگابیت بر ثانیه است.

از آن زمان تاکنون Li-Fi  واقعاً بخار را جمع کرده است و pureLiFi اکنون دارای 100 شرکت در 20 کشور دنیا است.  شرکت هایی از جمله Airbus ، Babcock و BT Defense در حال ترقی این فناوری هستند. در تابستان سال 2018 ، O2 نشان داد که تکنولوژی pureLiFi در تور دوچرخه سواری فرانسه و در بریتانیا O2 آزمایشات را در خود آغاز کرد. این تنها مختص بخش خصوصی نیست ، و همچنین در ماه آگوست ، یک مدرسه متوسطه اسکاتلند به اولین پروژه ای در جهان تبدیل شد که فن آوری Li-Fi را در کلاس به سر می برد ، تحت یک پروژه که توسط CleanLiFi و دانشگاه ادینبورگ اجرا شد.

تابستان 2018 همچنین شاهد برخی اقدامات مهم در جهت گسترش دسترسی خالصان به سمت تصویب بازار انبوه بود. در ماه ژوئن ، این شرکت شروع به ارائه کیت های مبتدی Li-Fi به محققان دانشگاهی کرد و همچنین یک برنامه کانال را برای فروشندگان IT باز کرد تا Li-Fi را به نمونه کارها خود اضافه کنند. در ماه ژوئیه IEEE تشکیل کارگروه 802.11bb را برای توسعه و تصویب یک استاندارد جهانی برای Li-Fi با تاریخ تکمیل هدف از مه 2021 اعلام کرد ، اگرچه نسخه های اولیه این استاندارد دیگران را قادر می سازد محصولات Li-Fi را توسعه دهند. معاون رئیس جمهور استانداردسازی خالص نیکولا سرافیموفسکی به ریاست کارگروه IEEE 802.11 در مورد ارتباطات سبک ، که قبلاً با تولید کنندگان ، اپراتورها و کاربران نهایی با استاندارد ارتباطات سبک LAN کار می کرده است.

pureLiFi تنها بازیکن در این زمینه نیست هرچند که از بازی جلوتر است. در ایالات متحده ، VLNComm که توسط وزارت انرژی و بنیاد ملی علوم ایالات متحده تأمین می شود ، در اوایل سال 2018 تابلوی روشنایی Li-Fi را نشان داد. در اواسط سال 2018 ، موسسه Fraunhofer آلمان با همکاری BMW ، یک پروژه سه ساله را در صنعت Li-Fi به اتمام رساند. ، OSRAM و دیگران. OSRAM تنها تولید کننده روشنایی نیست که علاقه خود را نشان می دهد: در اواخر سال 2016 ، Philips Lighting بی سر و صدا شرکت فرانسوی VLC Luciom و هشت کارمند آن را خریداری کرد ، و در مارس 2018 شرکت سرمایه گذاری املاک و مستغلات فرانسوی Icade شروع به آزمایشی از فناوری Li-Fi فیلیپس کرد.

محصولات تجاری در حال حاضر به بازار عرضه شده اند و محبوبیت زیادی پیدا می کنند ، حتی اگر نرخ انتقال داده نزدیک به پتانسیل نظری نباشد و آنها به جای مصرف کنندگان به سمت بازار تجارت درآیند. به دلیل محدودیت های آن (در درجه اول این واقعیت است که نمی تواند از دیوارها عبور کند) ، Li-Fi هرگز به جای Wi-Fi ، 4G یا 5G جایگزین نمی شود ، اما می تواند تبدیل به یک فناوری مکمل اصلی شود و با استفاده از داده ها در مناطقی که محدودیت های آن وجود دارد. مشکلی نیست و باعث کاهش بار طیف فرکانس رادیویی در این فرآیند می شود. Global Market Insights پیش بینی می کند که بازار Li-Fi تا سال 2023 ارزش 75.5 میلیارد دلار آمریکا را نشان می دهد و این نشانگر پتانسیل عظیم این فناوری است.

درباره AfshinBalakar

افشین بالاکار دانشجوی مهندسی تکنولوژی نرم افزار، مدت 5 سال است با لینوکس رابطه افلاطونی دارم.

پیشنهاده میشه بخونی

تغییر dns در اوبونتو

آموزش تغییر DNS در Ubuntu 18.04

سیستم نام دامنه (DNS) یک بخش اصلی زیرساخت وب است و راهی برای ترجمه نام …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *