لوگو ادیتور متنی لینوکس Vim

نحوه undo و redo کردن تغییرات در ادیتور متنی Vim و Vi

Vim و Vi از ادیتورهای متنی حرفه‌ای در توزیع های لینوکسی هستند به شما در هنگام نبود ویرایشگر دلخواهتان کمک بسیار زیادی بکند. گاهی اوقات ، هنگام ویرایش یک پرونده ، شما یک خط اشتباه را حذف کرده‌اید یا نظر خود را در مورد یک ویرایش تغییر داده‌اید، و می خواهید تغییرات را برگردانید با دستورات گفته شده می توانید این کارها را انجام دهید.

در هر صورت Vi یا Vim یک روزی با آن برخورد خواهید داشت پس دانستن اصول اولیه آنها ممکن است بسیار مفید باشد.

Vim و Vi از ادیتور های متنی حرفه‌ای در توزیع های لینوکسی هستند به شما در هنگام نبود ویرایشگر دلخواهتان کمک بسیار زیادی بکند.
Vim logo

در این مقاله نحوه برگشت به تغییرات قبلی و اعمال مجدد تغییرات قبلی در ادیتور Vim / Vi توضیح داده شده است.

undo کردن تغییرات در vim / vi

ویرایشگر vim تغییراتی را که در یک سند انجام میدهید را در خود تا قبل از اتمام session شما نگه داری میکند. و این کار به ترتیب تغییراتی که انجام داده اید undo (برگشت) داده میشود.

برای undo کردن تغییرات در vim و vi از سوییچ های u و :u و undo: استفاده می شود.

  1. اگر در ویرایشگر خود وارد مد insert یا غیره هستید از آن با فشار کلید Esc روی کیبورد خارج و به مد normal برگردید که به حالت فرمان شناخته میشود.
  2. با تایپ u به آخرین تغییرات خود برمی‌گردید. این دستور در vim حالت شمارنده نیز دارد. برای مثال اگر میخواهید 4 تغییر قبلی خود نادیده بگیرید، باید از دستور 4u استفاده کنید.

دقت داشته باشید حتما باید از حروف کوچک u استفاده کنید، استفاده از U باعث میشود همه تغییرات در یک خط پاک شود. در صورت استفاده از اشتباهی از U با دستور u آن را بازگردانید.

هنگام کار در مد insert ، تمام تغییرات متن به عنوان یک ورودی خنثی در نظر گرفته می شود. به عنوان مثال ، اگر به مد insert تغییر دهید و پنج خط وارد کنید ، سپس به حالت عادی برگردید و برای نادیده گرفتن تغییر ، u را فشار دهید ، هر پنج خط حذف می شوند.

redo کردن تغییرات در vim / vi

redo یک ویژگی برعکس undo است.

برای بازگرداندن دوباره تغییرات خود در vim و vi از دستورات Ctrl-R یا :redo استفاده میکنیم.

  1. ابتدا با فشار کلید Esc در کیبورد به حالت normal باز میگردیم.
  2. با استفاده از Ctrl-R تغییراتی که پاک کرده بودیم را میتوانید باز گردانید. این دستور مانند undo نیز حالت شمارنده دارد. با نوشتن 4Ctrl-R به 4 تغییر پاک شده برمیگردید.

نتیجه

برای Undo کردن تغییرات در ویرایشگرهای vim و vi با تایپ u امکان پذیر است و برای redo کردن تغییرات با استفاده کلید ترکیبی Ctrl-R میتوانید تغییرات را بازگردانید.

درباره AfshinBalakar

افشین بالاکار دانشجوی مهندسی تکنولوژی نرم افزار، مدت 5 سال است با لینوکس رابطه افلاطونی دارم.

پیشنهاده میشه بخونی

آموزش ساخت یوزر در سنت او اس

نحوه اضافه کردن و حذف کاربران در CentOS 8

یکی از اولین کارها هنگام تهیه سرور جدید لینوکس ، اضافه کردن و حذف کاربران …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *