اشنایی با انواع مخازن اوبونتو

کاربرد مخازن مختلف اوبونتو در چیست؟

اگر کاربر ویندوز یا مک هستید حتما برای تهیه نرم افزار مورد نیازتان به جستجو در اینترنت می‌پردازید. این نرم افزارها اغلب بصورت یک بسته نصب کننده آماده در اختیار شما گذاشته می‌شود و آن را دانلود و نصب می‌نمایید.

همچنین از راه‌های دیگر دسترسی به نرم افزارها استفاده از DVD هایی است که هزاران نرم افزار در آن قرار دارد و از طریق autorun قابلیت‌های نصب و راهنمای نصب در آن قرار داده شده است. برای سیستم های آزاد و گنو/لینوکس نرم افزارهایی وجود دارد که نحوه توزیع آنها بدین شکل می‌باشد اما بیشتر این نرم افزارها اختصاصی و بسته هستند.

در سیستم‌هایی مانند اوبونتو ، بیشتر نرم افزارها در غالب یک پکیج آماده به اسم deb. توزیع می‌شوند که شامل کتابخانه‌هایی است که شما نیاز دارید. این نرم افزارها را میتوان دانلود یا از طریق CD اوبونتو در دسترس شما قرار گیرد. مخازن یا Repositorie سرورهایی هستند که مملو از این بسته ها است که معمولاً از طریق ابزارهایی مانند Synaptic در دسترس است.

این ابزارها میتوانند تمام پکیج هایی که نصب کرده اید ( از کرنل تا برنامه موردعلاقه‌تان با تمام کتابخانه‌های در این بین) و بسته هایی که در مخازن وجود دارد را این ابزارها دسترسی به آنها را تنظیم و لیست کرده است.

این ابزارها یک روش ساده و متمرکز برای نصب نرم افزار ارائه می‌دهند و به توزیع کنندگان ( که مخازن راه اندازی میکنند) یک روش متمرکز برای ارسال بروزرسانی به نرم افزار شما میدهد.

در اوبونتو شما معمولاً می خواهید حداقل repositorie اوبونتو (که ممکن است شامل CD نصب باشد) داشته باشید ، اما معمول نیست که مخازن دیگری (از طریق سایر پکیج ها) تنظیم شود.

نکته مهم که باید بدانید هر ابزاری که میخواهید در اویونتو نصب کنید پیش تر در مخازن وجود دارد. می‌توانید در اینترنت برای بسته‌ها یا حتی سورس کد برای دیگران جستجو کنید، اما نصب آنها دشوارتر خواهد بود و بیشتر اوقات با سیستم خود دوستانه برخورد نخواهید کرد.

بنابراین اکنون می دانید: دیگر نیازی جستجوهای بی پایان برای ابزارهای اشتراکی آلوده به نرم افزارهای جاسوسی و نرم افزار های رایگان نیست. اکثر نرم افزارهای مفید در دسترس برای لینوکس برای شما از قبل بصورت پکیج شده است.

اجزا

نرم افزار ها در repositorie ها اوبونتو به چهار دسته تقسیم می‌شوند:

  1. main
  2. restricted
  3. universe
  4. universe

بیشتر افرادی از Ubuntu Software Center برای نصب ابزار های مورد نیاز خود استفاده میکنند.اما اگر شما علاقه مند به یادگیری بیشتر در مورد دسته های مختلف نرم افزاری که شامل آن هستید .این نرم افزار با توجه به توانایی ما در حفظ آن و اینکه چقدر اهداف اهداف فلسفه نرم افزار رایگان ما را برآورده می کند ، گروه بندی می شوند. نصب استاندارد اوبونتو همراه با مجموعه ای از نرم افزارها از اجزای main  و restricted است. می توانید نرم افزار اضافی را از مرکز نرم افزار اوبونتو نصب کنید.

Main

مولفه main شامل برنامه هایی است که نرم افزار رایگان هستند و میتوانند آزادانه توزیع و توسط تیم اوبونتو کاملاً پشتیبانی شوند.این شامل محبوب ترین و مطمئن ترین برنامه های منبع باز موجود است که بسیاری از آنها هنگام نصب اوبونتو بصورت پیش فرض نصب می شوند.به طور عمده نرم افزار شامل لیستی از برنامه های دستی انتخاب شده است که توسعه دهندگان اوبونتو ، جامعه و کاربران آنها را مهمتر می دانند و تیم امنیتی و توزیع اوبونتو مایل به پشتیبانی از آنها هستند.هنگام نصب نرم افزار از مؤلفه main، به شما اطمینان داده می شود که این نرم افزار با به روزرسانی های امنیتی همراه است و پشتیبانی فنی تجاری از Canonical در دسترس است.

Restricted

به گفته اوبونتو : تعهد ما فقط ترویج نرم افزار رایگان – یا نرم افزاری است که تحت مجوز رایگان موجود است.با این حال ، ما برای مجموعه کوچکی از ابزارها و درایورهایی که امکان نصب اوبونتو و برنامه های رایگان آن را بر روی سخت افزارهای روزمره فراهم می کنند ، استثنائاتی قائل هستیم.این درایورهای اختصاصی در جزء restricted نگه داشته می شوند.برخی از نرم افزار های restricted بر روی CD های اوبونتو نصب می شوند اما به طور واضح از هم جدا می شوند تا اطمینان حاصل شود که حذف کردن آن آسان است. تیم اوبونتو با فروشندگان برای تسریع در متن باز کردن نرم افزاری خود همکاری می کند تا اطمینان حاصل کند که هرچه بیشتر نرم افزار تحت مجوز رایگان در دسترس باشد.

Universe

کامپوننت universe تصویری از دنیای رایگان ، متن باز و لینوکس است. تقریباً برخی از نرم افزارهای اوپن سورس، همه از طیف وسیعی از منابع عمومی ساخته شده است. Canonical ضمانت به روزرسانی منظم امنیتی برای نرم افزارها در مؤلفه universe را ارائه نمی دهد ، اما این موارد را در جایی که توسط جامعه در دسترس باشد فراهم می کند. کاربران باید خطر ذاتی در استفاده از این بسته ها را درک کنند. اگر از پشتیبانان مایل به رعایت استانداردهای تعیین شده توسط تیم اوبونتو پشتیبانی شوند ، برخی از نرم افزار محبوب یا به خوبی پشتیبانی شده از universe  به main  منتقل می شوند.

Multiverse

مؤلفه multiverse شامل نرم افزاری است که رایگان نیست ، به این معنی که الزامات مجوز این نرم افزار مطابق با خط مشی مجوز اصلی Ubuntu نیست. این مرکز برای تأیید حقوق شما برای استفاده از این نرم افزار و رعایت شرایط صدور مجوز از دارنده حق چاپ بر عهده شماست. این نرم افزار پشتیبانی نمی شود و معمولاً نمی توان آنرا تعمیر یا به روز کرد. از خطر آن استفاده کنید.

درباره AfshinBalakar

افشین بالاکار دانشجوی مهندسی تکنولوژی نرم افزار، مدت 5 سال است با لینوکس رابطه افلاطونی دارم.

پیشنهاده میشه بخونی

آموزش نصب اسلک در اوبونتو 20.04

آموزش نصب slack در اوبونتو 20.04

Slack یکی از محبوب ترین پلتفرم های همکاری در جهان است که تمام ارتباطات شما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *