لینوکس فقط لینوکس نیست، بیشتر بدانید!

توزیع‌های لینوکس فقط هسته لینوکس نیستند. همه آنها حاوی نرم افزارهای مهم دیگری همچون

  1. Grub boot loader
  2. Bash shell
  3. Linux Kernel
  4. GNU shell utilities
  5.  Daemons
  6.  X.org graphical server
  7.  Desktop Environment

همه این برنامه‌های مختلف توسط گروه‌های مختلف و مستقل توسعه ایجاد شده‌اند. آنها با توزیع های لینوکس ترکیب می‌شوند، جایی که در بالای یکدیگر ساخته میشوند تا یک سیستم عامل کامل ” Linux ” بسازند. این برخلاف ویندوز است که کاملا توسط مایکروسافت ساخته شده است.

Boot loader

هنگامی که کامپیوتر خود را روشن میکنید، کامپیوتر بایوس یا فریم‌ورک UEFI را اجرا میکند که باعث boot (بوت) شدن دستگاه شما میشود. اولین برنامه‌ای که با هر سیستم عامل بارگیری می‌شود ، بوت‌ لودر (Boot loader)است. در لینوکس این کار توسط گراب بوت‌ لودر انجام میشود.

اگر چندین سیستم عامل بر روی سیستم خود دارید گراب یک منویی را برای شما فراهم میکند که امکان یکی از آنها را انتخاب نمایید. برای مثال اگر لینوکس را در کنار ویندوز نصب کرده باشید پس از اجرای بوت‌ لودر صفحه‌ی گراب نمایش داده می‌شود تا بین ویندوز و لینوکس برای اجرا انتخاب نمایید.

اگر یک سیستم عامل نصب شده بر روی سیستم خود داشته باشید گراب بلافاصله لینوکس را بوت میکند. Grub فرایند بوت کردن لینوکس است که به شما این امکان را می‌دهد که لینوکس را از راه های دیگر برای اهداف عیب یابی بوت (boot) کنید. بدون داشتن یک بوت‌ لودر، توزیع لینوکس شما راه اندازی نمی شود.

هنگامی که کامپیوتر خود را روشن میکنید، کامپیوتر بایوس یا فریم‌ورک UEFI را اجرا میکند که باعث boot (بوت) شدن دستگاه شما میشود.
GNU Grub

Linux Kernel

از دیگر قطعات دیگری که لینوکس را لینوکس میکند Linux Kernel یا هسته لینوکس است. کرنل لینوکس هسته سیستم است. که CPU , RAM و دستگاه‌های ورودی/خروجی مانند ماوس ، صفحه کلید و نمایشگرها را مدیریت میکند. همانطور که هسته به طور مستقیم با سخت افزار سرکار دارد، بسیاری از درایورهای سخت افزاری بخشی از هسته لینوکس هستند و درون آن اجرا میشوند.

تمام نرم افزارهای دیگر بالای هسته اجرا میشوند. هسته لینوکس سطح پایین‌ترین( lowest-level) رابط کاربری است که با سخت ارتباط دارد. این لایه‌ای از انتزاع بالای سخت افزار در اختیار شما قرار میدهد. ویندوز از هسته Windows NT استفاده و لینوکس از Linux Kernel.

Deamons

Deamons در اصل فرایندهای پس زمینه هستند. آنها اغلب به عنوان بخشی از فرآیند راه اندازی شروع می‌شوند، بنابراین آنها یکی از مواردی هستند که بعد از هسته بارگیری می‌شوند.

ویندوز این فرآیندها را ” Service ” می نامد در حالی که سیستم های مشابه یونیکس از آن به عنوان ” دیمون ” یاد میکنند.

برای مثال ، Crond ، که وظایف برنامه ریزی شده یا ” scheduled tasks ” را برعهده دارد یک Deamons است. حرف d  در انتهای Crond برگرفته از عبارت ” Deamons ” است. همچنین Syslogd نیز که وظیفه مدیریت لاگ های سیستم شما را بر عهده دارد نیز یک Deamons است. سرورها هم مانند Sshd server به عنوان Deamons در پس زمینه اجرا می‌شوند. این تضمین میکند که انها همیشه در حال اجرا و گوش دادن به اتصالات از راه دور هستند.

دیمون‌ ها در واقع فرآیندهای پس زمینه هستند، اما آنها فرایندهای سطح سیستمی هستند که معمولا متوجه آنها نمی‌شوید.

اکثر سیستم های لینوکس به طور پیش فرض از پوسته Bash استفاده می کنند. شل یک رابط پردازش دستورات را فراهم میکند و اجازه میدهد شما کامپیوتر خود را از طریق یک محیط Command Line معروف در ترمینال ، کنترل نمایید. شل‌ ها همچنین می توانند اسکریپت های پوسته را اجرا کنند ، که این مجموعه ای از دستورات و عملیاتی است که به ترتیب مشخص شده در اسکریپت اجرا میشوند.

حتی اگر شما فقط از یک میز کار گرافیکی استفاده میکنید. پوسته ها در پس زمینه در حال اجرا هستند و مورد استفاده قرار میگیرند. هنگامی که یک پنجره ترمینال باز میکنید، یک خط در حال چشمک را مشاهده میکنید.

نرم افزارهای Shell

پوسته برخی از دستورات را بصورت درون-ساخته یا built-in ارائه میدهد. اما اکثر دستورات توسط کاربران لینوکس استفاده نمی شوند. به عنوان مثال، دستورات مانند cp برای کپی یک فایل ، دستور ls برای فهرست کردن پرونده‌ها در یک فهرست و دستور rm برای حذف یک فایل بخشی از بسته نرم‌افزاری GNU Core Utilities هستند.

سیستم های لینوکس بدون این ابزارهای مهم کار نمی کنند. در واقع ، پوسته Bash بخشی از پروژه گنو است. به همین دلیل در مورد اینکه آیا لینوکس واقعاً باید “لینوکس” یا “گنو / لینوکس” نامیده شود ، اختلاف نظر وجود دارد. منتقدان مربوط به نام “لینوکس” به درستی خاطرنشان می کنند که نرم افزارهای بیشتری به سیستم های معمولی لینوکس وارد می شوند ، که غالباً تصدیق نمی شود. منتقدان نام “GNU / Linux” به درستی خاطرنشان می کنند که یک سیستم معمولی لینوکس همچنین شامل سایر نرم افزارهای مهم است که نام “GNU / Linux” را شامل نمی شود.

همه برنامه های کاربردی پوسته و برنامه های خط فرمان توسط پروژه گنو ساخته نمی شوند. برخی از دستورات و برنامه های ترمینال هرکدام پروژه خود را به آنها اختصاص داده اند.

X.org Graphical Server

بخش دسکتاپ گرافیکی لینوکس جزء هسته لینوکس نیست. این بسته توسط نوع بسته ای معروف به ” X Server” ارائه می شود ، زیرا سیستم “X window system” را که سالها پیش سرچشمه گرفته است ، پیاده سازی می کند.

در حال حاضر ، محبوبترین Server X یا سرور گرافیکی – X.org است. وقتی می بینید که یک پنجره ورود به سیستم گرافیکی یا میز کار ظاهر می شود ، X.org جادوی آن را کار می کند. کل سیستم گرافیکی توسط X.org اداره می شود ، که با کارت فیلم ، مانیتور ، ماوس و سایر دستگاه های شما ارتباط برقرار می کند.

X.org محیط دسکتاپ کامل را ارائه نمی دهد ، فقط یک سیستم گرافیکی که می تواند محیط های دسکتاپ و ابزارهای لازم را در بالای آن ایجاد کند.

Desktop Environment

آنچه شما واقعاً در یک دسکتاپ لینوکس استفاده می کنید یک محیط دسکتاپ است. به عنوان مثال اوبونتو شامل محیط دسکتاپ Gnome است. فدورا Gnome و Kubuntu شامل KDE است. مینت از دسکتاپ Cinnamon یا Mate بهره میبرد.

این محیط های دسکتاپ هر آنچه را می بینید فراهم می کنند – پس زمینه دسکتاپ ، پانل ها ، عنوان پنجره ها و حاشیه ها.

آنها همچنین به طور کلی شامل برنامه های کاربردی شخصی خود هستند که برای مطابقت با محیط دسکتاپ به عنوان یک کل ساخته شده‌اند. به عنوان مثال ، GNOME  شامل مدیر پرونده Nautilus است که به عنوان بخشی از GNOME توسعه یافته است ، در حالی که KDE شامل مدیر پرونده Dolphin است که به عنوان بخشی از پروژه KDE توسعه یافته است.

ubuntu Wallpaper

Desktop Programs

هر برنامه دسکتاپ جزئی از یک محیط دسکتاپ نیست. به عنوان مثال ، فایرفاکس و کروم  نرم افزارهای جانبی محیط دسکتاپ هستند. آنها فقط برنامه های هستند که می توانند محیط دسکتاپ اجرا شوند. OpenOffice مجموعه دیگری از برنامه های است که به یک محیط دسکتاپ خاصی مرتبط نیست.

شما می توانید هر برنامه دسکتاپ لینوکس را در هر محیط دسکتاپ اجرا کنید ، اما برنامه های که برای برخی از محیط های دسکتاپ طراحی شده اند ممکن است غیرممکن به نظر برسند. مانند نصب مدیر فایل Nautilus Gnome  بر روی دسکتاپ KDE . شما نیاز دارد انواع کتابخانه GNOME را نصب کنید.

درباره AfshinBalakar

افشین بالاکار دانشجوی مهندسی تکنولوژی نرم افزار، مدت 5 سال است با لینوکس رابطه افلاطونی دارم.

پیشنهاده میشه بخونی

چک کردن میزان مصرف رم در لینوکس

چک کردن میزان مصرف ram در لینوکس

هنگامی که سیستم دچار عیب و یا کاهش سرعت شود ، یکی از اولین چیزی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *