با بهترین دانلود منیجر های لینوکس آشنا شوید

نرم افزار های دانلود منیجر یک راه راحت برای بارگیری فایل ها بدون تکیه بر سازوکارهای بارگیری داخلی مرورگرهای وب ارائه می دهند.

معمولاً افراد هنگام انتخاب نرم افزار دانلود منیجر ، به دنبال پشتیبانی بارگیری دسته ای ، توقف مکث و از سرگیری مجدد و پشتیبانی از بارگیری چند اتصال هستند. اتصال چندگانه به هنگام دانلود میتواند سرعت بیشتری به شما ببخشد. توجه داشته باشید که برخی از فایل سرورها  pause  و resume  و مکانیسم هایی برای جلوگیری از بارگیری چند اتصال دارند. این مقاله شامل خط فرمان و برنامه های مدیریت بارگیری گرافیکی برای لینوکس خواهد بود.

Wget و Curl

Wget و Curl ابزارهای خط فرمان ساده ای هستند که می توان با استفاده از لینک مستقیم آنها ، بارگیری فایل ها را بارگیری کرد. در حالی که آنها پشتیبانی مکث و از سرگیری بارگیری ها را پشتیبانی می کنند ، در حال حاضر هیچ عملکردی برای بارگیری های چند رشته ای در دسترس نیست. هر دو wget و curl در اکثر توزیعهای لینوکس از پیش نصب شده اند.

برای بارگیری پرونده با استفاده از wget و curl ، یکی از دستورات زیر را اجرا کنید (URL را جایگزین کنید):

"wget “https://www.example.com/example.tar.gz
"curl “https://www.example.com/example.tar.gz

برای مکث در بارگیری پرونده با استفاده از wget و curl ، کلید <CTRL + C> را فشار دهید. برای از سرگیری بارگیری ، یکی از دستورات زیر را اجرا کنید:

”wget -c “https://www.example.com/example.tar.gz
”curl -c “https://www.example.com/example.tar.gz

با فرض اینکه لینک های بارگیری در پرونده “links.txt” ذخیره می شوند ، می توانید از یکی از دستورات زیر برای شروع بارگیری دسته ای استفاده کنید:

wget -i links.txt
xargs -n 1 curl -O < links.txt

Axel

Axel یک دانلود منیجر خط فرمان برای لینوکس است. برخلاف wget و curl ، از بارگیریهای چند اتصالی با امکان مکث و از سرگیری پشتیبانی می کند.

برای نصب اکسل در اوبونتو ، دستور زیر را اجرا کنید:

sudo apt install axel

برای بارگیری یک فایل با استفاده از axel ، دستور زیر را اجرا کنید (جایگزین URL):

"axel “https://www.example.com/example.tar.gz

Axel هنگام شروع بارگیری ، به طور خودکار پرونده “.st” را ایجاد می کند. می توانید با فشار دادن <CTRL + C> بارگیری مداوم را مکث کنید. اگر هم پرونده بارگیری شده جزئی و هم پرونده “.st” در یک پوشه وجود داشته باشد ، اکسل به طور خودکار بارگیری قبلی را قطع می کند.

برای ایجاد چندین اتصال هنگام بارگیری یک فایل ، یک فرمانی را با فرمت زیر اجرا کنید (“4” را با انتخاب خود جایگزین کنید):

"axel -n 4 “https://www.example.com/example.tar.gz

Axel از بارگیریهای دسته ای پشتیبانی نمی کند. با این حال ، شما فقط می توانید با استفاده از bash ، فایلهای پیوندی را بارگیری کنید تا پرونده ها یکی یکی بارگیری شوند. در زیر یک مثال کوچک آورده شده است:

<while read link; do axel -n 4 $link; done < links.txt

Aria2

Aria2 یکی از بهترین و کاملترین دانلود منیجر خط فرمان است که امروز برای لینوکس در دسترس است. این برنامه از بارگیری های چند رشته ای ، بارگیری های دسته ای ، مکث و از سرگیری بارگیری ها پشتیبانی می کند و حتی می تواند فایلهای تورنت را بارگیری کند.

برای نصب aria2 در اوبونتو ، دستور زیر را اجرا کنید:

sudo apt install aria2

برای بارگیری یک پرونده با استفاده از aria2 ، دستور زیر را اجرا کنید:

"aria2c “https://www.example.com/example.tar.gz

برای ایجاد چندین اتصال هنگام بارگیری یک فایل ، یک فرمانی را با فرمت زیر اجرا کنید (“4” را با انتخاب خود جایگزین کنید):

"aria2c -x 4 “https://www.example.com/example.tar.gz

با فرض اینکه لینک های بارگیری در پرونده “links.txt” ذخیره می شوند ، می توانید از دستور زیر برای شروع بارگیری دسته ای استفاده کنید:

aria2c -i links.txt

Uget

Uget یک دانلود منیجر گرافیکی رایگان ، متن باز و کراس-پلتفرم است. جدای از بارگیری های چند رشته ای و دسته ای ، از نظارت خودکار کلیپ بورد ، مکث و از سرگیری بارگیری ، پسوند مرورگر ، بارگیری ویدیوهای یوتیوب ، فایلهای تورنت ، بارهای برنامه ریزی شده و غیره نیز پشتیبانی می کند.

Uget Download Manager

برای نصب uget در اوبونتو ، دستور زیر را اجرا کنید:

sudo apt install uget

اکنون می توانید با راه اندازی برنامه از راه‌انداز برنامه ، از uget استفاده کنید.

Persepolis Download Manager

پرسپولیس یک  GUI برای دانلود منیجر خط فرمان aria2 است (در بالا به آن اشاره شد). این ویژگی با aria2 با برخی از ویژگی های اضافی مانند بارگیری برنامه ریزی شده و پشتیبانی داخلی برای بارگیری ویدیو از سایتهای پخش در دسترس است.

دانلود منیجر پرسپولیس
Persepolis Download Manager

Xtreme Download Manager

Xtreme Download Manager یک دانلود منیجر کاملا گرافیکی است. برخی از ویژگی های آن شامل توانایی پردازش بارگیری های دسته ای ، بارگیری های چند اتصال ، مکث و از سرگیری بارگیری ها ، پسوند مرورگر ، بارگیری سایت پخش ویدیو ، بارگیری های برنامه ریزی شده و غیره است.

می توانید فایل “.jar” مدیر بارگیری xtreme را از اینجا بارگیری کنید. دستور زیر را برای راه اندازی آن اجرا کنید:

java -jar xdman.jar
دانلود منیجر ایکس ترم
Xterm Download Manager

نتیجه

اینها برخی از دانلود منیجرهای برای لینوکس هستند که می توانید از آنها برای دانلود استفاده کنید. برنامه های افزودنی ادغام مرورگر برای دانلود منیجر مانند گذشته قوی نیستند ، بیشتر به دلیل نیازهای دقیق توسط مرورگرها و نگرانی های امنیتی. برای دریافت لینک مستقیم بارگیری یک فایل ، می توانید بارگیری را در یک مرورگر آغاز کرده و بلافاصله آن را لغو کنید. با کلیک راست بر روی بارگیری لغو شده ، یک لینک مستقیم دانلود دریافت خواهید کرد.

درباره AfshinBalakar

افشین بالاکار دانشجوی مهندسی تکنولوژی نرم افزار، مدت 5 سال است با لینوکس رابطه افلاطونی دارم.

پیشنهاده میشه بخونی

دانلود اوبونتو 20.04.1

Ubuntu 20.4.1 LTS منتشر شد، مشاهده تغییرات و لینک دانلود

سلام خدمت همه دوستای لینوکسی خودم خبری خوش با تاخیر اما Ubuntu 20.04.1 منتشر شده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *