نصب و کانفیگ Wine در اوبونتو 19.10 و 18.04

در این مقاله نحوه نصب و پیکربندی Wine در اوبونتو برای اجرای برنامه های سازگار با ویندوز توضیح داده خواهد شد.

Wine چیست؟

Wine  یک نرم افزار رایگان و منبع باز است که به شما امکان می دهد برنامه ها و بازی های سازگار با Microsoft Windows را در Linux ، mac OS و Android اجرا کنید (پشتیبانی آزمایشی). Wine بیش از دو دهه در حال توسعه است و سازگاری با کاربرد از زمان انتشار اول تاکنون به طور قابل توجهی بهبود یافته است. این اغلب به عنوان شبیه ساز تعبیر نادرست می شود. با این حال ، این فقط یک لایه سازگاری است که API ویندوز را به POSIX در بطور همزمان تبدیل می کند ، عملکرد تقریباً یکسان را به عنوان ویندوز (و در بعضی موارد حتی بهتر) ارائه می دهد. Wine  مخفف “Wine Is Not an Emulator” است.

نصب Wine  بر روی اوبونتو :

بسته های Wine  به طور پیش فرض در مخازن اوبونتو گنجانده شده است. اما آنها همیشه به روز و مطابق با آخرین نسخه ها نیستند. بنابراین توصیه می شود بسته های Wine را از Ubuntu PPA رسمی تهیه شده توسط تیم Wine است نصب کنید. برای این کار ، دستورات زیر را پشت سر هم اجرا کنید:

در Ubuntu 19.10 :

'sudo apt-add-repository 'deb https://dl.winehq.org/wine-builds/ubuntu/ eoan main
sudo apt update

در Ubuntu 18.04 :

'sudo apt-add-repository 'deb https://dl.winehq.org/wine-builds/ubuntu/ bionic main
sudo apt update

تفاوت بین ساخت های مختلف Wine :

مخزن رسمی Wine سه ساخت مختلف ، “stable” ، “devel” و “staging” ارائه می دهد. Stable builds ، همانطور که از نام این محصول پیداست ، آخرین نسخه پایدار Wine را ارائه می دهد.

WINEARCH :

پس از نصب Wine ، می توانید از متغیر محیط WINEARCH استفاده کنید تا معماری صحیح برای پیشوندهای Wine تعریف شود. به طور پیش فرض ، تمام برنامه های Wine در یک محیط 64 بیتی نصب می شوند. با این وجود ، می توانید با استفاده از متغیر محیط WINEARCH رفتار را با فرمت زیر تغییر دهید:

WINEARCH=win32
WINEARCH=win64

درک ویژگی WINEPREFIX :

WINEPREFIX یک ویژگی بسیار مفید Wine است که می توانید با جدا کردن آنها در یک فهرست مستقیم ، برنامه های ویندوز ، کتابخانه های سیستم و فایل های پیکربندی را جدا و ایزوله کنید. می توانید پیشوندهای زیادی را که می خواهید ایجاد کنید و هرکدام به طور جداگانه با آنها برخورد می شوند.

بسیاری از کاربران لینوکس ترجیح می دهند یک پیشوند جداگانه برای هر یک از برنامه های Windows یا بازی هایی که می خواهند با استفاده از Wine نصب و اجرا شوند ، ایجاد کنند. اغلب نصب یک برنامه Windows نیاز به نصب کتابخانه های شخص ثالث و ابزارهای مختلف دارد. استفاده از پیشوندهای جداگانه برای برنامه ها ، سازگاری بهتری ، کمتر درگیری و سیستم فایل پاک کننده را تضمین می کند. شما می توانید با استفاده از یک متغیر محیط به شکل زیر WINEPREFIX جدید ایجاد کنید:

WINEPREFIX=/path/to/prefix wine /path/to/file.exe

دستور فوق با استفاده از مسیر پیشوند مشخص شده در متغیرWINEPREFIX برنامه “File.exe” را اجرا می کند. اگر مسیر وجود نداشته باشد ، یک فهرست جدید به طور خودکار ایجاد می شود. اگر متغیر WINEPREFIX را حذف نکنید ، تمام برنامه ها در پیشوند پیش فرض واقع در پوشه مخفی “Wine ” در فهرست خانه شما wine./~ نصب می شوند.

استفاده از WINEARCH و WINEPREFIX برای اجرای یک برنامه Windows :

می توانید WINEARCH را با WINEPREFIX سفارشی ترکیب کنید تا به طور صحیح معماری را برای پیشوند مشخص کنید.

WINEARCH=win32 WINEPREFIX=/path/to/prefix wine /path/to/file.exe

Filesystem Layout از یک Wine Prefix :

همه پیشوندهای wine ، پیش فرض یا سفارشی ، شامل بسیاری از پرونده ها و پوشه ها هستند که یک سیستم پرونده ویندوز معمولی را نشان می دهند که در آن کلیه کتابخانه ها و برنامه های سیستم در درایو “C” نصب شده اند. این پیشوندها شامل تعدادی کتابخانه است که بخشی از پروژه منبع باز wine  است. تصویر زیر ایده هایی راجع به چیدمان فهرست ارائه می دهد:

win layout

اگر نصب کننده “exe” یا “msi” را با استفاده از Wine اجرا کنید ، برنامه در “Program Files” تحت “drive_c” نصب می شود (مگر اینکه مسیر سفارشی ارائه دهید). بنابراین برای اجرای پرونده “.exe” پس از اتمام نصب ، ممکن است برای راه اندازی برنامه به پوشه برنامه در فهرست “Program Files” مراجعه کنید.

Winecfg :

با اجرای دستور “winecfg” می توانید بسیاری از تنظیمات و رفتارهای پیشوند wine را تغییر دهید. برخی از تنظیمات شامل تنظیمات نمایش ، تنظیمات درایو خارجی و تنظیمات صوتی است.

برای راه اندازی winecfg یکی از دستورات زیر را اجرا کنید :

winecfg
WINEPREFIX=/path/to/prefix winecfg

Wine Control Panel :

“Wine control Panel” یکی دیگر از ابزارهای مفید موجود در Wine است که به شما امکان می دهد پیکربندی های مخصوص بازی و پیکربندی گزینه های مفید دیگر را بدست آورید.

می توانید winecontrol را با استفاده از یکی از دستورات زیر اجرا کنید:

wine control
WINEPREFIX=/path/to/prefix wine control
wine control panel

اجرای فایل های “bat” با Wine :

فایل های bat  فایلهای  شبیه به bash هستند که با استفاده از خط فرمان یا مفسر می توانند در ویندوز اجرا شوند. wine شامل یک برنامه “wine console” است که می تواند برای راه اندازی سریع فایلها “bat” دستور استفاده شود. می توانید با استفاده از یکی از دستورات زیر پرونده های “bat” را اجرا کنید:

wineconsole /path/to/file.bat
WINEPREFIX=/path/to/prefix wineconsole /path/to/file.bat
wine console

نتیجه :

Wine  قادر به اجرای برنامه های متعدد ویندوز در لینوکس است ، و باعث پلی بین دو سیستم عامل می شود. در حالی که برخی از برنامه های محبوب هنوز با Wine  کار نمی کنند ، سازگاری کلی به میزان قابل توجهی بهبود یافته است. در گذشته اخیر ، Valve لایه سازگاری “Proton” را برای اجرای بازی های ویندوز در لینوکس با استفاده از Steam اعلام کرد. Proton مبتنی بر Wine   است و دارای ویژگی های اضافی ، کیفیت به روزرسانی زنده و پچ های سازگاری است.

درباره AfshinBalakar

افشین بالاکار دانشجوی مهندسی تکنولوژی نرم افزار، مدت 5 سال است با لینوکس رابطه افلاطونی دارم.

پیشنهاده میشه بخونی

دانلود اوبونتو 20.04.1

Ubuntu 20.4.1 LTS منتشر شد، مشاهده تغییرات و لینک دانلود

سلام خدمت همه دوستای لینوکسی خودم خبری خوش با تاخیر اما Ubuntu 20.04.1 منتشر شده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *