بررسی تفاوت دستورات apt upgrade vs dist-upgrade

به عنوان یک کاربر منظم یا مدیر سیستم ، احتمالاً از ابزارهای مدیریت بسته استفاده کرده و در بعضی از نقاط لینوکس به کار گرفته اید.

ما می توانیم از این ابزارهای مدیریت بسته استفاده کنیم تا برخی از عملیات ها از جمله جستجوی بسته های موجود ، نصب بسته های جدید ، حذف موارد موجود ، به روزرسانی و به روزرسانی بسته های نصب شده و غیره را مدیریت کنیم. برای هر بسته به روزرسانی های نرم افزاری رایگان زیادی ارائه دهید.

به طور مداوم به روزرسانی ها ، تکه ها و اصلاحات را به منظور بهبود عملکرد و رفع اشکالات موجود در آنها منتشر می کند. بسیار مهم است که به طور مرتب از این به روزرسانی ها چک کنید و آنها را نصب کنید تا از سیستم در برابر تهدیدات و آسیب پذیری های احتمالی محافظت کنید. برای نصب این به روز رسانی ها ، بروزرسانی انجام شده است و برای رسیدن به این هدف دو راه وجود دارد: یکی apt upgrade و دیگری apt dist-upgrade . بین این دو روش که اغلب کاربران را سردرگم می کند ، تفاوت هایی وجود دارد. این مقاله به شما در درک و تمایز به  apt upgrade و  apt dist-upgrade  کمک می کند.

Upgrading Package Database

برای به روزرسانی سیستم شما ، از دستورات به update و upgrade استفاده می شود. فرمان update فقط لیست آخرین بسته ها را با آخرین نسخه های موجود بروزرسانی می کند ، با این وجود قادر به نصب یا ارتقاء بسته نیست. دستور upgrade در واقع آخرین نسخه های بسته هایی را که قبلاً نصب شده اند ، ارتقا داده و نصب می کند. قبل از رفتن به روزرسانی بسته ها ، به روزرسانی های زیر را بررسی کنید. این امکان را به شما می دهد تا با نسخه های جدید موجود آشنا شوید.

sudo apt update

apt upgrade  چیست ؟

برای نصب آخرین نسخه های کلیه بسته های نصب شده قبلی روی سیستم شما ، از apt upgrade استفاده می شود. این دستور فقط بسته هایی را که دارای نسخه جدید هستند ، همانطور که در پرونده sources.list در پوشه etc/apt گفته شده است ، به روز می کند. این اقدام به نصب یک بسته جدید یا حذف هر بسته نصب شده به تنهایی نمی کند.

برای به آپگرید یا نصب جدیدترین نسخه ها ، دستور زیر را به عنوان sudo اجرا کنید ، زیرا تنها کاربر sudo می تواند به روزرسانی ها را روی سیستم لینوکس بررسی و نصب کند:

sudo apt upgrade

برای به روزرسانی یک بسته خاص ، دستور به شرح زیر است:

<sudo apt upgrade <package_name

apt dist-upgrade چیست؟

مشابه دستورapt upgrade ، دستور apt dist-upgrade  نیز بسته ها را ارتقا می دهد. علاوه بر این ،dependencies را با آخرین نسخه های بسته نیز کنترل می کند. این  ویژگی اختلافات بین وابستگی های بسته را حل می کند و سعی می کند در صورت لزوم ، مهمترین بسته ها را با هزینه کمتر از موارد مهمتر به روز کند. برخلاف دستور apt upgrade ، دستور apt dist-upgrade  بسته های جدید را نصب می کند و یا بسته های موجود را به صورت خودکار حذف می کند تا به روز رسانی کامل شود.

برای به روزرسانی بسته ها ، دستور dist-upgrade را با سطح sudo اجرا کنید:

 sudo apt dist-upgrade

برای به روزرسانی یک بسته خاص ، دستور به شرح زیر است:

<sudo apt dist-upgrade <package_name

گاهی اوقات ، هنگامی که شما به apt upgrade  را اجرا می کنید ، پیام “The following packages have been kept back” دریافت می کنید. این بسته ها نگه داشته می شوند ، زیرا برای نصب نسخه جدید آنها ، به بسته های دیگری که قبلاً نصب نشده باشد ، نیاز دارند. و همانطور که گفتیم ، آپدیت apt-get فقط بسته های موجود را ارتقا می دهد ، نه یک بسته جدید را نصب می کند و نه بسته موجود را حذف می کند. به همین دلیل این بسته ها را نگه می دارد. بعضی اوقات ، بسته ها به دلیل وابستگی broken نیز نگه داشته می شوند (وقتی بسته ای که به آن بستگی دارد نسخه قابل بارگیری ندارد).

در حالی که با apt dist-upgrade ، بسته جدید وابسته برای رفع وابستگی نصب خواهد شد.

برای نتیجه گیری ، اگر می خواهید فقط بسته ها را بدون نصب یا از بین بردن آنها را به روز کنید ،از دستور apt upgrade استفاده کنید. از طرف دیگر ، اگر مهم نیست که آیا بسته جدیدی نصب شده است یا اینکه بسته موجود برای برطرف کردن وابستگی ها آپدیت شده است ، ارتقا دهید ، دستور apt dist-upgrade را وارد کنید.

درباره AfshinBalakar

افشین بالاکار دانشجوی مهندسی تکنولوژی نرم افزار، مدت 5 سال است با لینوکس رابطه افلاطونی دارم.

پیشنهاده میشه بخونی

دانلود اوبونتو 20.04.1

Ubuntu 20.4.1 LTS منتشر شد، مشاهده تغییرات و لینک دانلود

سلام خدمت همه دوستای لینوکسی خودم خبری خوش با تاخیر اما Ubuntu 20.04.1 منتشر شده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *