تفاوت bash بش چیست

تفاوت bashrc. در مقابل bash_profile.

اگر زمان زیادی را در خط فرمان می گذرانید ، احتمال دارد که بخواهید محیط پوسته خود را شخصی سازی کنید. این می تواند به معنای ایجاد نام های مستعار ، اضافه کردن یک فهرست جدید به PATH$ یا تغییر ظاهر پوسته باشد. ممکن است برخی از آموزش ها را پیدا کرده باشید که می گویند تنظیمات خود را در فایل های bashrc. و .bash_profile. یا پرونده پیکربندی دیگری قرار دهید که توسط پوسته bash خوانده شده و اجرا می شود.

در این مقاله ، در مورد پرونده های راه اندازی Bash و تفاوت بین پرونده های .bashrc و .bash_profile صحبت خواهیم کرد.

.bash_profile و .bashrc پرونده هایی هستند که شامل دستورات shell هستند که هنگام فراخوانی Bash اجرا می شوند.

پوسته ورود تعاملی و غیر تعاملی

هنگام فراخوانی ، Bash دستورات مجموعه ای از پرونده های راه اندازی را خوانده و اجرا می کند. آنچه پرونده ها خوانده می شود بستگی به این دارد که آیا این پوسته به عنوان یک ورود تعاملی یا یک پوسته غیر ورود به سیستم فراخوانی می شود.

یک پوسته می تواند تعاملی یا غیر تعامل باشد.

به زبان ساده ، یک پوسته تعاملی پوسته ای است که کاربر بتواند در ترمینال بنویسد و بخواند، در حالی که یک پوسته غیر تعاملی پوسته ای است که هنگام اجرای یک اسکریپت با ترمینال همراه نیست.

هنگامی که کاربر از راه دور(Remote) از طریق ssh یا به صورت محلی وارد ترمینال می شود ، وقتی Bash با گزینه --login راه اندازی شود ، یک پوسته ورود به سیستم فراخوانی می شود.

startup فایل های Bash

وقتی به عنوان یک پوسته ورود به سیستم تعاملی فراخوانی می شود ، Bash به دنبال پرونده etc/profile/ می باشد و در صورت وجود پرونده ، دستورات ذکر شده در پرونده را اجرا می کند. سپس Bash به ترتیب ذکر شده ، پرونده های ~/.bash_login و ~/.profile را جستجو می کند و دستورات را از اولین پرونده قابل خواندن پیدا می کند.

هنگامی که Bash به عنوان یک پوسته غیر ورود به سیستم تعامل فراخوانی شده است ، در صورت وجود این پرونده ، دستورات از ~/.bashrc خوانده و اجرا می کند.

تفاوت بین bashrc. و bash_profile.

به طور معمول ، ~/.bash_profile حاوی سطرهایی مانند زیر ، سورس .bashrcاست. این بدان معنی است که هر بار که وارد ترمینال می شوید ، هر دو پرونده خوانده شده و اجرا می شوند.

.bash_profileوقتی Bash به عنوان یک پوسته ورود به سیستم تعاملی فراخوانی می شود ، خوانده می شود و اجرا می شود ، در حالی که .bashrcبرای یک پوسته تعاملی غیر ورود به سیستم اجرا می شود.

فرامینی هر بار که باید اجرا شود در پرونده bashrc. قرار دهید. این شامل نام های مستعار و عملکردهای شما ، اعلان های سفارشی ، سفارشی سازی تاریخ و غیره می شود.

به طور معمول ، ~/.bash_profile حاوی سطرهایی مانند زیر ، سورس bashrc. است. این بدان معنی است که هر بار که وارد ترمینال می شوید ، هر دو پرونده خوانده شده و اجرا می شوند.

if [ -f ~/.bashrc ]; then
	. ~/.bashrc
fi

بیشتر توزیع های لینوکس به جای ~/.bash_profile از /.profile استفاده می کنند. پرونده/.profile توسط همه پوسته ها خوانده می شود ، در حالی که
~ / .bash_profile فقط توسط Bash انجام می شود.

نتیجه

bash_profile. و bashrc. پرونده هایی هستند که شامل دستورات shell هستند که هنگام فراخوانی Bash اجرا می شوند..bash_profile. در پوسته های ورود به سیستم تعاملی خوانده می شود و اجرا می شود ، در حالی که bashrc. در پوسته های بدون ورود.

درباره AfshinBalakar

افشین بالاکار دانشجوی مهندسی تکنولوژی نرم افزار، مدت 5 سال است با لینوکس رابطه افلاطونی دارم.

پیشنهاده میشه بخونی

آموزش ساخت یوزر در سنت او اس

نحوه اضافه کردن و حذف کاربران در CentOS 8

یکی از اولین کارها هنگام تهیه سرور جدید لینوکس ، اضافه کردن و حذف کاربران …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *