5G چیست و چگونه زندگی ما را تغییر میدهد؟

5G شروع به فعالیت در سراسر انگلستان، چین، آمریکا و فراتر از آن کرده است. اما ما در مراحل اولیه این فناوری تحول گرا هستیم که تأثیر زیادی در زندگی ما در سالهای آینده خواهد گذاشت.

در این مقاله توضیح خواهیم داد که 5G چیست و – مهمتر از همه – برای شما در حال حاضر و در آینده چه معنایی دارد و همچنین به سؤالات کلیدی دیگری که ممکن است درباره این فناوری جدید هیجان انگیز داشته باشید پاسخ میدهیم.

5G چیست؟

5G قدم بعدی در فناوری تلفن همراه است ، همانند 4G و 3G  مانند پرش از 3G به 4G ، شما با 5G سرعت بسیار بالاتری خواهید داشت تا هر فن آوری قبلی.

ما یک راهنمای کامل در سرعت 5G و کارهایی که آنها به شما اجازه می دهند انجام داده ایم ، اما به زبان ساده ، در حالی که سرعت دانلود 4G به طور متوسط در حدود 32 مگابیت در ثانیه است ، در 5G در حال حاضر می توانید سرعتهای متوسط بین 130-240 Mbps را داشته باشید ، با حداکثر سرعت اوج بیش از 600 مگابیت در ثانیه (جایی که 4G حدود 90 مگابیت برثانیه است.) و با بالغ شدن شبکه های 5G ، سرعت آنها حتی بیشتر خواهد شد.

5G چیست؟
میانگین سزعت 5G , 4G , 3G

سرعت تنها موردی است که در مورد مزیت 5G صحبت می شود ، اما تنهااین نیست ، تاخیر کم یکی دیگر از فاکتورهای بزرگ و سرعت عمل است. تأخیر : به مدت زمانی که طول میکشد در شبکه به یک درخوات پاسخ داده شود ، بنابراین اگر زیاد باشد ، می تواند حتی با سرعت بارگیری خوب اتفاق بیفتد.

در 4G ، میانگین زمان تأخیر در حدود 50ms (میلی ثانیه) است ، در حالی که در 5G ، میانگین حدود نیمی از آن است که در حال حاضر است و در نهایت به حداقل 1 می رسد.

تاخیر 5G , 4G , 3G
تاخیر 5G , 4G, 3G

احتمالاً بسیاری از تفاوتهایی را که این پیشرفتها در استفاده روزانه ممکن است ایجاد کند تصور می کنید ، اما در زیر نمونه های کلیدی از جمله برنامه های بارز و همچنین مواردی را که احتمالاً در نظر نگرفته اید ، پیدا خواهید کرد.

5G چگونه زندگی ما را تغییر خواهد داد؟

5G زندگی ما را به طرق مختلف تغییر خواهد داد. در مرحله اول ، موارد واضح وجود دارد: با تمام آن سرعت شما می توانید مطالب را بسیار سریعتر بارگیری کنید ، که به نوبه خود باعث می شود فیلم های 4K ، 8K و حتی وضوح بالاتر حتی به مراتب مناسب تر باشند ، زیرا هنگام پخش آن حداقل خواهد بود. بافر ، و هنگام بارگیری ، دیگر نیازی به انتظار طولانی نیست.

5G gaming

5g-gaming
تاثیر اینترنت 5G در ping

به همین ترتیب ، 5G می تواند بازی های بسیار گرافیکی بسیار غنی تری در موبایل داشته باشد ، مواردی که واقعاً به کیفیت کنسول نزدیک می شوند ، زیرا در حالی که اندازه پرونده ها بسیار زیاد خواهد بود ، 5G قادر به کنار آمدن خواهد بود.

البته ممکن است سخت افزار گوشی های هوشمند نتواند پاسخگوی خواسته های بازی های با کیفیت کنسول باشد ، اما ممکن است نیازی به این نداشته باشد ، همانطور که با 5G ، پخش بازی بسیار به مراتب مناسب تر خواهد بود ، به این معنی که شما قادر خواهید بود کل را جریان دهید. بازی از طریق اینترنت ، مثل این که قبلاً عادت داشتید با موسیقی و فیلم کار کنید.

این نه تنها به این معنی است که شما نیازی به بارگیری بازی های خود نخواهید داشت ، بلکه مهمتر از همه این است که تمام پردازش ها را می توان در فضای ابری انجام داد ، بنابراین نیازی به یک گوشی رده بالا ندارید تا در غیر این صورت بازی های دیگری را بخواهید.

سرعت و به خصوص تاخیر کم 5G بازی های آنلاین را نیز متحول می کند زیرا دیگر در بازی کردن با موبایل هیچ تاخیری نخواهید داشت.

واقعیت مجازی ، واقعیت افزوده و هولوگرام

5g-virtual-reality
5G و واقعیت افزوده

و همچنین با وضوح بالاتر ، 5G امکان تجربه واقعیت مجازی بهتر و غوطه ور تر (VR) و واقعیت افزوده (AR) را فراهم می کند ، چه در بازی ، چه در رویدادهای زنده و چه در موارد دیگر.

تصور کنید که می توانید در هر کجا که هستید ، صرفاً با اهدای یک هدست VR ، در یک مسابقه فوتبال یا ردیف اول یک کنسرت زنده حضور داشته باشید. با 5G این امکان وجود خواهد داشت حتی اگر به اتصال فیبرنوری وصل نیستید ، تجربه باید خوب و همه جانبه باقی بماند.

ما همچنین شاهد نمایشگرهای واقعیت افزوده پیش بینی شده از روی صفحه نمایش شیشه ای اتومبیل ، برجسته کردن مشاغل و خطرات احتمالی در جاده پیش رو ، یا نمایش پیکانهای جهت دار از سیستم شنای اتومبیل خود خواهید بود. 4G به اندازه کافی سریع یا قابل اطمینان نیست که بتواند این کار را در بیشتر مکان ها به طور موثر انجام دهد ، اما 5G خواهد بود.

انتظار می رود 5G در دوره هولوگرام ها به وجود بیاید. به عنوان مثال Vodafone قبلاً با 5G تماس تلفنی برقرار كرده است ، هولوگرام زنده یك فوتبالیست در سراسر انگلیس پیش بینی شده است ، بنابراین آنها می توانند تقریباً گویا با یك طرفدار گفتگو كنند.

سرعت و زمان تاخیر 5G می تواند تمام داده های مورد نیاز برای آن را برطرف کند ، و با وجود این که احتمالاً سال هاست که سخت افزار مورد نیاز متداول نیستیم ، این یک راه است که 5G می تواند زندگی شما را در آینده متحول کند – به نظر می رسد که در آن هستید همان اتاق شخصی که با شما صحبت می کنید ، حتی اگر واقعاً در آن طرف دنیا باشند.

اینترنت خانگی 5G

اینترنت خانگی هنوز در وضعیتی که باید باشد وجود ندارد ، با این که بسیاری از مردم هنوز قادر به اتصال اتصالات سریع نیستند ، و حتی سریعترین سرعت فیبر ما در برخی از نقاط جهان دنبال می شود ، اما 5G یک جایگزین قابل اعتماد و قابل دسترسی را ارائه می دهد.

از آنجا که این امکان وجود دارد که سریعتر از باند پهن فیبر باشد ، مکانهایی که دارای پوشش 5G هستند اما فقط پهنای باند کند دارند می توانند با جابجایی 5G برای اینترنت خانگی خود ، از مزایای زیادی برخوردار شوند. برخی از شبکه ها مانند Three در حال حاضر پهن باند خانگی 5G را در مکان های انتخابی ارائه می دهند ، بنابراین واضح است که این یک کاربرد بزرگ و تحول بخش از فناوری خواهد بود.

همچنین ماهیت 5G به این معنی است که پهن باند خانگی 5G برای نصب و نگهداری ارزان تر است و نصب آن در خانه برای کاربران آسانتر است ، و این باعث می شود که ارزان تر و ساده تر از فیبرنوری نیز باشد.

کار از راه دور

با توجه به اینکه 5G می تواند با سرعت فیبرنوری رقابت کند ، مطمئناً برای کار از راه دور نیز ایده آل است. شما را قادر می سازد تا به عنوان کار در خانه یا دفتر کار در هر کجا که باشید ، کار کنید ، حتی تا آنجا پیش بروید که به شما امکان می دهد مکالمه های ویدئویی 8K بدون تاخیر برقرار کنید.

اما این فقط آغاز است. با استفاده از 5G ، کارگران ساختمانی قادر خواهند بود از هزاران مایل دور با خاکبرداریها و جرثقیل ها کار کنند ، پزشکان از دور می توانند با بیماران و پزشکان متخصص مشورت کنند و جراحان حتی می توانند ربات های جراحی را از راه دور کنترل کنند.

از این طریق ، 5G می تواند همه چیز را به هم نزدیکتر کند و همه چیز باعث تغییر مسیر رفت و آمد در کار روزانه نمی شود.

5G و کار از راه دور
تاثیر 5G بر کار از راه دور

 Internet of Things

اینترنت اشیاء (IoT) مفهومی جدید نیست ، اما طی چند سال اخیر به سرعت در حال رشد است و با در دسترس بودن 5G ، قرار است واقعاً از بین برود.

IoT شامل همه دستگاه های هوشمند و متصل شده است که ما در خانه ها و آنسوی آن شروع می کنیم ، از لامپ های هوشمند و ترموستات ها ، کتری های متصل ، دوربین های امنیتی و موارد دیگر ، که اکثر آنها را می توان با برنامه در تلفن خود کنترل کرد. یا با صدای شما وقتی با دستیار هوش مصنوعی مانند Amazon Alexa مچ می شوید.

در بعضی موارد ، آنها حتی می توانند به صورت خودکار باشند ، به عنوان مثال چراغ ها هنگام ورود به اتاق روشن می شوند و هنگام ترک آن خاموش می شوند. آنها این کار را تا حدودی با برقراری ارتباط با یکدیگر انجام می دهند. به عنوان مثال ، سنسورهای حرکتی در ورودی یک اتاق می توانند هنگام ورود به سیستم چراغ ها را اعلام کنند.

5g and iot فایوجی و اینترنت اشیاء
IOT

اما این فقط خانه ها نیستند – ما همچنین شروع به دیدن IoT  در شهرها ، اتومبیل ها ، مراقبت های بهداشتی ، کارخانه ها و سایر موارد دیگر می کنیم تا زندگی را آسان تر ، هوشمندانه تر و خودکار تر کنیم.

5G به این دلیل وارد می شود زیرا سرعت و قابلیت اطمینان بالا همراه با تأخیر کم آن برای ادامه رشد IoT لازم است. قبل از دانستن آن ، تقریباً هر دستگاهی که احتمالاً بتواند به آن متصل شود ، خواهد بود.

شهر هوشمند

شهرهای هوشمند از بسیاری جهات ،محل گسترش اینترنت اشیاء خواهد بود ، و این وسایل را به خارج از خانه و خارج از دنیا می برد تا شهرها را بهتر و باهوش تر جلوه دهد.

فکر کنید چراغ راهنمایی که می تواند به طور خودکار بر اساس جریان ترافیک ، استقرار خودکار وسایل نقلیه تعمیر جاده ، هنگام شناسایی حفره ها ، توزیع برق هوشمند تطبیق یابد ، بنابراین ساختمان ها هنگام خالی شدن روشن نمی شوند و سطل های زباله ای که می دانند چه موقع خالی می شوند و به افراد مربوطه هشدار دهد، همگی منجر به شهرهایی تمیز ، ایمن ، کارآمدتر و همه با نظارت انسانی حداقل می شوند.

این ، حتی بیشتر از دستگاه های IoT در خانه (که اغلب می تواند به فیبرنوری متکی باشد) ، واقعاً به سرعت و پوشش 5G برای کار با اطمینان نیاز دارد.

5G چگونه کار میکند

در سطح پایه 5G به همان روشی مانند 3G یا 4G کار می کند ، در آن دکل های تلفن همراه فرکانس رادیویی (و داده های مربوط به آن) را به تلفن هوشمند شما منتقل می کنند ، اتصال 5G را فراهم می کند که سپس به شما امکان می دهد داده ها را به سایر دستگاه ها و دستگاه های دیگر منتقل کنید. اینترنت ، با استفاده از دکل به عنوان رله.

5G مخفف نسل پنجم است ، بنابراین این آخرین نسخه از این مفهوم است که در مقایسه با نسخه های قبلی سرعت های بالاتر ، تأخیر کمتر و مزایای دیگر را ارائه می دهد.

چگونگی انجام این امر تا حدود زیادی از طریق استفاده از طیف فرکانس بالاتر نسبت به 4G یا 3G استفاده می شود. اما این با چالش های خاص خود همراه است ، هرچه فرکانس طیف بالاتر باشد ، کمتر از آن عبور می کند ، به این معنی که 5G به تعداد زیادی زیربنای کوچک احتیاج دارد.

این بدان معناست که زیرساخت های جدید ساخته می شوند و در کل زیرساخت های سیار بسیار بیشتری وجود خواهد داشت ، اما بیشتر آن با احتیاط است. احتمالاً برخی از دکل های اصلی جدید نیز وجود دارند ، اما در بسیاری موارد امکان پشتیبانی از قدیمی ها برای پشتیبانی از 5G امکان پذیر خواهد بود.

مجموعه ای از فن آوری های دیگر نیز در 5G دخیل هستند ، مانند ترکیب چندین سیگنال داده ، اما این همه در پشت صحنه اتفاق می افتد. به عنوان یک کاربر ، شما به سادگی به یک تلفن 5G و یک سیمکارت 5G احتیاج دارید ، پس می توانید به همان روشی که با 4G یا 3G وصل کرده اید متصل شوید.

آیا 5G امن است؟

پاسخ کوتاه بله است. مطالعات گسترده ای در مورد اثرات استفاده از تلفن همراه و زمینه های فرکانس رادیویی (RF) انجام شده است و هیچ مدرک قانع کننده ای در مورد اثرگذاری بر سلامتی وجود ندارد.

بیشتر این گزارش ها مربوط به فناوری 4G و قدیمی تر از 5G است ، اما دومی یک مفهوم مشابه ، فقط فرکانس بالاتر است ، و صحبت کردن در مورد 5G به طور خاص ، وزارت بهداشت ، درمان و مراقبت های اجتماعی (گزارش شده توسط Ofcom) گفته است:

“قرار گرفتن در معرض امواج رادیویی با دقت تحقیق و بررسی شده است. وزن کلی شواهد نشان نمی دهد که دستگاه هایی که در معرض رهنمودهای فعلی قرار دارند در معرض خطر قرار بگیرند ، برای سلامت عمومی خطر دارند.”

درباره AfshinBalakar

افشین بالاکار دانشجوی مهندسی تکنولوژی نرم افزار، مدت 5 سال است با لینوکس رابطه افلاطونی دارم.

پیشنهاده میشه بخونی

دانلود اوبونتو 20.04.1

Ubuntu 20.4.1 LTS منتشر شد، مشاهده تغییرات و لینک دانلود

سلام خدمت همه دوستای لینوکسی خودم خبری خوش با تاخیر اما Ubuntu 20.04.1 منتشر شده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *